Gabinet Podologiczny

Wrastające paznokcie


Opis schorzenia

Wrastające paznokcie są dolegliwością powstającą wtedy, gdy rosnący paznokieć zaczyna wchodzić w skórę wokół niego. Początkowo nie skutkuje zwykle w dużych dolegliwościach bólowych, jednak zaniedbany może stać się przyczyną groźnego stanu zapalnego – rozwijające się bakterie mogą zaburzać gojenie się rany i przedłużyć w efekcie leczenie.

Główną przyczyną wrastania paznokci jest nieodpowiedni pedicure, a dokładnie zbyt głębokie wycinanie brzegów paznokcia. Również przyczyną są urazy na skutek uderzenia i skaleczenia wału paznokciowego lub noszenie niedopasowanego, zbyt ciasnego obuwia. Wśród przyczyn wskazuje się także na: predyspozycje genetyczne, nagły wzrost wagi ciała, uprawianie niektórych sportów.

Leczenie

Aby zapobiegać wrastaniu paznokci, warto pamiętać o tym, żeby nie przycinać paznokcia w jego części bocznej, tylko na prosto. Jeżeli wskutek wrastania paznokcia pojawiają się nadmierny ból i problemy z chodzeniem i siedzeniem, najlepiej udać się do specjalisty w celu dokładnej diagnozy i leczenia.

Wrastające paznokcie leczy się głównie z użyciem specjalnych metod korekcyjnych – są to klamry metalowe i plastikowe zakładane na paznokieć, tamponady, rurki protekcyjne. W ostateczności stosuje się inwazyjne metody chirurgiczne, czyli chirurgiczne zrywanie płytki paznokciowej.

Klamry na wrastające paznokcie


Jednym ze skutecznych i nieinwazyjnych sposobów na wrastające paznokcie jest zakładanie specjalnych klamr. To metoda nie wywołująca bólu, szybka, a przy tym także niedroga. W leczeniu wykorzystuje się różne typy klamr – z tworzywa, metalowe, drutowe czy też metalowo-plastikowe. Doświadczony specjalista dobierze odpowiednią metodę korekcji wrastających paznokci i dokona założenia klamry.

Cel założenia klamry

Dzięki klamrze można spłaszczyć płytkę paznokciową lub też zmienić kierunek wzrostu paznokcia. Jeżeli płytka paznokciowa będzie ociągnięta na brzegach ku górze, będzie można skorygować w ten sposób jej wzrost i tym samym zlikwidować problem wrastania paznokcia.

Zakładanie klamry na wrastające paznokcie

Klamry na wrastające paznokcie montuje się tuż pod brzegiem paznokcia, w miejscu, w którym zaczyna on wrastać w wał paznokciowy. Zakładanie klamry jest bezbolesne i daje natychmiastową ulgę. Klamry mogą być zakładane nawet w przypadku stanów zapalnych. Klamry utrzymuje się na paznokciach aż do momentu uzyskania pożądanego efektu – odrośnięcia paznokcia na nowym torze. Nie przeszkadzają one w trakcie chodzenia i nie wpływają na codzienne czynności.