Gabinet Podologiczny

Odciski

Usuwanie odcisków

Objawy i przyczyny powstawania odcisków

Odciski są martwymi komórkami zrogowaciałego naskórka, który odkłada się i twardnieje pod wpływem ucisku i tarcia. Odciski powstają najczęściej w wyniku noszenia niewłaściwie dobranego obuwia, skarpety, rajstop czy zmian deformacyjnych stóp i palców, które pojawiają się w miarę upływu czasu. Przy czym choroby stóp i palców oraz niewłaściwa motoryka poruszania się także może przyczynić się do tworzenia odcisków.

Rozróżnia się dwa rodzaje odcisków: twarde i miękkie. Twarde odciski pojawiają się najczęściej na wierzchnich częściach palców stóp, rzedziej na śródstopiu. Powstają zazwyczaj na skutek tarcia o obuwie. Odciski miękkie tworzą się najczęściej z ocierania się o siebie palców w ciasnym obuwiu. Dolegliwość ta częściej dotyka kobiet.

Leczenie odcisków

Odciski czasami mogą wymagać profesjonalnej porady i/lub leczenia, wówczas należy skonsultować się ze specjalistą podologiem, który pomoże nam usunąć odcisk i przywróci komfort chodzenia. Trwałe usuwanie odcisków możliwe jest jedynie wtedy, gdy usunie się powód jego powstawania. Istotnym jest by pamiętać o regularnym pielęgnowaniu stopy i doborze odpowiedniego obuwia. Osoby mające problemy z niewydolnością krążenia lub chorujące na cukrzycę powinny być ostrożne w doborze środków do pielęgnacji i usuwania odcisków, a zabiegi pielęgnujące czy leczące stopy powinny wykonywać w gabinetach medycznych do tego przygotowanych.