Gabinet Podologiczny

Opis zabiegów i schorzeń

Podstawowy zabieg podologiczny

Podstawowy zabieg podologiczny rozpoczynamy od dokładnego obejrzenia stóp.

Potem następuję:

 • dezynfekcja oraz zmiękczenie skóry stóp
 • prawidłowe skrócenie paznokci
 • oczyszczenie wału paznokciowego z elementów
  potencjalnie drażniących naskórek
 • usunięcie zrogowaciałego naskórka
 • usunięcie modzeli, nagniotków, odcisków
 • kontrola przestrzeni międzypalcowych
 • kontrola obuwia
 • dezynfekcia skóry
 • aplikacja kosmetyku
 • zalecenia do pielęgnacji domowej

Zabieg jest wykonywany za pomocą frezarki i specjalistycznych frezów, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Po każdym zabiegu leczniczym proponowane są odpowiednio dobrane preparaty, które przedłużają efekt zabiegu wykonanego w gabinecie. Solidnie stosowane, mocno opóźniają rogowacenie skóry i umożliwiają wydłużenie czasu między kolejnymi wizytami.

Odciski

Odcisk (nagniotek) to mała, o średnicy od 5 do 8 mm, zrogowaciała zmiana na skórze z rogowym rdzeniem w środku, najczęściej bardzo bolesna. Wyróżniamy dwa rodzaje odcisków: odciski miękkie i odciski twarde. Obie formy są bolesne. Do ich powstania przyczyniają się: stykanie i ocieranie się o siebie palców oraz ucisk jaki jest wywierany przez obuwie na skórę stóp. Usuwanie odcisków to jeden z wielu zabiegów, które realizuje nasz gabinet.

Modzele

Modzel to ognisko wzmożonego rogowacenia. Modzele to dość duże, plackowate narośla zgrubiałej skóry - stosunkowo miękkie, żółtawe o niewyraźnych granicach. Występują zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia. Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie, itp. Bez ustanku ugniatana skóra nie jest dobrze ukrwiona i obumiera, tworząc narośla "wyspy" - modzele. Chociaż mogą też umieścić się u nasady palców, jako skutek noszenia butów twardych i zbyt ciasnych. I co ważne i niestety przykre – modzele są bardzo bolesne!

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to bardzo bolesna i utrudniająca normalne chodzenie dolegliwość. Jest ona jedną z częstych przyczyn bólów palców u stopy. Zamiast stosować drastyczne zabiegi chirurgiczne usuwając – wycinając wrastający paznokieć, można w bardzo wielu przypadkach korygować jego wzrost przy pomocy klamerek plastikowych lub metalowych.

Grzybica paznokci

Grzybicze zakażenie paznokci z reguły wywołują dermatofity. Znacznie częściej atakują płytki palców stóp niż dłoni. Choroba może ograniczyć się do jednego paznokcia albo kilku, ale zdarzają się przypadki grzybicy wszystkich paznokci u rąk i nóg. Najczęściej grzyby osiedlają się na pierwszym i piątym paznokciu, prawdopodobnie dlatego, że buty najszczelniej uciskają, przylegają do tych palców. W wielu przypadkach grzybic paznokci najpierw na tzw. wolnym brzegu płytki pojawia się biała lub żółta plama. Zmiana ta rozrasta się powoli i może objąć całą płytkę. Paznokieć staje się gruby, nieprzeźroczysty, matowy i ma coraz ciemniejszą barwę od żółtej po niemal brązową. W tym przypadku płytka paznokcia może się w konsekwencji oddzielać i kruszyć.

Grzybica stóp

Zdecydowanie pierwszym objawem grzybicy stóp bywa zaczerwienienie i swędzenie skóry, zwłaszcza umiejscowione w przestrzeniach między palcami. Skóra może też ulegać zwiększonemu łuszczeniu.

Rekonstrukcja paznokcia

To zabieg wykonywany w przypadku zbyt dużego wycięcia paznokcia oraz na skutek innych uszkodzeń płytki paznokcia. Rekonstrukcja paznokci jest nowością w dziedzinie podologii, doskonałą alternatywą w przypadku zniszczonych i nieestetycznych paznokci. Rekonstrukcja paznokcia pozwala na noszenie obuwia z odkrytymi palcami.

Stopa cukrzycowa

Pielęgnacja stóp u diabetyków w gabinecie podologicznym nie jest luksusem a koniecznością. Pamiętajmy bowiem, iż czucie bólu w stopie cukrzycowej jest zmniejszone i łatwo można przeoczyć moment jej uszkodzenia. Z pomocą wykwalifikowanego personelu medycznego należycie zadbamy o stopę diabetyków usuwając modzele, odciski, nagniotki, fachowo skracając paznokcie czy też korygując tor wzrostu wkręcającego paznokcia, poprzez założenie m.in. klamry. Przywrócimy także gładkość pękającej pięcie.

Refleksoterapia stóp

Refleksoterapia to jedna z najpopularniejszych we współczesnej medycynie naturalnej forma profilaktycznego i leczniczego oddziaływania na organizm człowieka. Nie skupia się na jednym narządzie, który stwarza problemy, ale rozważa zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu.

Poprzez pracę na receptorach stóp następuje usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne (meridiany) i organizm powraca do naturalnego stanu równowagi. Meridiany wykorzystuje się jako narzędzie diagnostyczne. Wszelkie procesy lecznicze są dziełem samego organizmu, refleksolog jedynie je uaktywnia i stymuluje do działania.

Zabieg refleksologiczny polega na dokładnym rozmasowaniu powierzchni stóp, milimetr po milimetrze. Miejsca odpowiadające częściom ciała nie działającym prawidłowo są bolesne, często obrzmiałe.

wrastające paznokcie wrocław

Zabieg nigdy nie jest przeprowadzany wyrywkowo, za każdym razem pobudzany jest cały organizm, ze szczególnym uwzględnieniem receptorów bolesnych. W ciągu kolejnych zabiegów zanikają bóle i napięcia, wzrasta odporność na stres i infekcje. Każdy zabieg kończy się relaksacyjnym masażem stóp.

Po pierwszych 1-2 zabiegach może podwyższyć się temperatura ciała, mogą pojawić się dreszcze, kaszel, wydzielina z nosa, gardła czy dróg rodnych, może zwiększyć się potliwość, mocz może być mętny, czasami o ciemnym zabarwieniu. Wraz z postępem terapii objawy detoksykacji organizmu ustają, a samopoczucie wyraźnie się poprawia.

Zaleca się przeprowadzenie serii 10-12 zabiegów wykonywanych w odstępach co 2-3 dni. Czas trwania zabiegu to ok. 1 h