Gabinet Podologiczny

Grzybica stóp

Dolegliwości związane z grzybicą stóp dotykają wiele osób. Część z nich nie uświadamia sobie z czym ma do czynienia, natomiast Ci drudzy lekceważą problem, nie zasięgając nawet opini lekarskiej. Czym jest grzybica stóp, jakie są objawy i jak jej zapobiegać?

Opis schorzenia

Grzybica stóp pojawia się niespodziewanie. Możemy się nią zarazić chodząc boso w miejscach publicznych, takich jak basen, solarium, sauna. Z uwagi na łatwość zakażenia oraz bagatelizowanie jej objawów przez chorych, walka z chorobą jest utrudniona. Zaczerwienienie skóry, pieczenie stóp, swędzenie stóp, nadmierna potliwość stóp, łuszczenie naskórka to najczęstsze symptomy pojawienia się grzybicy.

Leczenie

Grzybicę stóp należy leczyć, bowiem nieleczona może zakazić skórę powodując trudności w chodzeniu lub może przenieść się na inne części ciała. Leczenie grzybicy stóp, to proces długotrwały (leki antyseptyczne, przeciwwysiękowe i keratolityczne), wymagający częstej zmiany skarpet (najlepiej aby były to skarpety przewiewnye i bawełniane) lub rajstop. Zalecana jest również częsta zmiana obuwia. Aby nie doprowadzić do zakażenia innych osób, zalecane są podstawowe zasad higieny (odkażanie wanien, brodzików, miednic, dywaników, częste pranie ręczników). Przy czym zamiast częstej wymiany obuwia polecamy jego ozonowanie w przystosowanym do tego urządzeniu.