Gabinet Podologiczny

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci jest infekcją, która może dotknąć każdą osobę niezależnie od jej wieku. Nie tylko powoduje nieestetyczne wykwity, ale również na co dzień jest uciążliwa. Dlatego warto jej zapobiegać, a wtedy, gdy już się pojawiła – skutecznie leczyć i przeciwdziałać nawrotom.

Opis schorzenia

Za grzybicę paznokci u stóp odpowiedzialne są grzyby dermatofity, które rozwijają się częściej na paznokciach stóp niż dłoni. Grzybica paznokci stóp rozpoczyna się zwykle na pojedynczych paznokciach, głównie na paznokciu dużym, czyli pierwszym lub też na paznokciu piątym, co najprawdopodobniej związane jest z faktem, że to te paznokcie stykają się z obuwiem. Potem mogą zaatakować resztę paznokci nóg, a nawet rąk.

Pierwszym symptomem jest zazwyczaj niewielka plamka na płytce paznokcia – w kolorze białym lub żółtym. Z czasem zmiana rozprzestrzenia się i może objąć całą płytkę paznokciową. Paznokieć staje się wtedy matowy, zgrubiały, nieprzezroczysty, zmienia swoje zabarwienie. W efekcie płytka staje się osłabiona, zaczyna się oddzielać i kruszyć.

Zapobieganie

Przy zapobieganiu grzybicy paznokci stóp i rąk podstawowa jest prawidłowa higiena. Przede wszystkim warto dokładnie myć stopy i ręce, a po zakończeniu mycia osuszyć je, zwracając uwagę na przestrzenie pomiędzy palcami, gdzie często rozpoczyna rozwijać się grzybica stóp, która także jest jedną z przyczyn grzybic paznokci.

Ważny jest także prawidłowy pedicure. Paznokcie należy obcinać niezbyt krótko, aby nie spowodować ich uszkodzenia i nie naruszyć skóry. Także warto pamiętać o wygodnym obuwiu, które nie będzie uciskało palców. Rany i otarcia spowodowane przez obuwie zwiększają prawdopodobieństwo infekcji grzybiczej stóp i paznokci.

Leczenie

W przypadku zauważenia zmian należy od razu podjąć odpowiednie kroki. Dzięki dobrze dopasowanemu leczeniu farmakologicznemu wraz z odpowiednią higieną można pozbyć się problemu szybko i zapobiegać przy tym jego nawrotom.

Warto udać się do specjalisty, który pobierze materiał do badania mikologicznego w celu określenia obecności i szczepu grzybów. Oczekiwanie na wynik w przypadku drożdżaków to około tydzień, dla dermatofitów około 3 tygodnie. W gabinecie podologicznym można skorzystać z zabiegu oczyszczania płytki paznokciowej z użyciem frezarki. Nie można zapominać też o dezynfekcji obuwia. Dobre efekty dają specjalne urządzenia do ozonowania obuwia.